top of page

Sıvı Teması Telefonu Bozar mı ?

Güncelleme tarihi: 29 Haz 2021

Tekno City modern elektronik aksamın su hasarını onarmak için bu konuda uzman teknisyenler ile çalışmaktadır.

Bir telefon su ile temas ettiği anda korozyon gerçekleşir. Telefonu bozan sıvı değil, sıvı içinde bulunan mineraller ile elektronik devreler arasında oluşacak tepkimedir. Korozyon oluşumu bazen önemli ve kritik parçalara isabet eder, bazen etmez

Sıvı teması olunca ne yapılmalı ? Telefonu iyice kuruyana kadar (evet biliyoruz çok zor) açmadan bekleyebilirseniz ve şansınız yaver gidirse, hiç bir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefonu pirinç torbasına koymak ve telefonun bu şekilde kurtulacağını umut etmek… Bunu yapan yüzlerce müşterimiz oldu ve biz kendimizde bu tecrübeyi denemek istedik. Sonuç olarak telefon çalışıyordu ama onu kurtaran kesinlikle pirinç değildi çünkü telefon içine baktığımızda oksitlenme meydana gelmiş ve bağlantı noktaları fazlasıyla aşınmıştı. Korozyon telefon içinde artmaya devam etti ve bozulmasın diye dua etmekten başka yapacak bişey yoktu.

Fixplan gerçek çözüm sunar: Telefonu sökün, telefon içine giren sıvıyı çıkarmak için korozyona maruz kalan parçaları gevşetin ve içinde %90 izopropil alkol olan Sonic titreşim cihazına koyun.

  • Telefonu hemen kapatın

  • Telefon içindeki parçaların suyla temasını mümkün olduğunca temizleyerek kesin

  • Sıvı temasını engellemek için mümkün olan tüm parçaları ayırın.

  • Telefonunuzun bataryasını çıkarın ve değiştirin.

  • Anakart ve paslanmış görünen diğer tüm parçaları çıkarın ve bunları% 90 izopropil alkole batırın. (kamera ve ekran hariç)

  • Suya batırılan parçaları Antisatik ESD bir fırça ile fırçalayın, alkolü kurutun ve titizlikle tekrar birleştirin.

Bu kısa ve kolay bir işlem değildir. Ayrıca, cihazınız zaten su geçirmezlik özelliğine sahipse (ama birçok kişinin başına geldiği gibi, yine de su geçirdiyse) telefonu açarak diğer parçaları da tehlikeye atabilirsiniz. Bu prosedürü uygulamak için yeterli bilginiz, ekipmanınız ve zamanınız yoksa ve sıvı teması onarım ücretini ödemek istemiyorsanız, telefonunuzu mümkün olduğunca uzun bir süre kurumaya bırakmanızı öneririz.

Su geçirmemesi için ne yapılabilir ?

Telefonunuzun ıslanma şansı olduğunu önceden biliyorsanız, telefonla havuza girmeyi planlıyorsanız, bazı koruma yöntemleri alabilirsiniz. Özel tasarlanmış su geçirmez poşet kapları ve kılıflar, temel ekran erişimi sağlarken telefonunuzu korumanızı sağlar. IP derecesi her ne olursa olsun telefonunuz su geçirebilir! Bu konuyla ilgili yazımızı mutlaka okuyun. Önceden planlamadığınız bir sıvı teması olur veya bir kaza meydana gelirse, cihazınızı hemen kapatın ve pirinç kullanmayın! Pirinç telefonunuza daha fazla zarar vermenize neden olabilir! Teknocity Türktelekom telefon alım satım ve teknik servis#akıllıtelefon #ipucu #TeknocityTürktelekomtelefonalımsatım ve teknik servis

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page